“ancak saatler sonra eskisi gibi duru ve keskin düşünebildim”

el_tunel

Yüzünün sevimli olmasına karşı sert birşey gizliyordu. Uzun kestane rengi saçları vardı. Yirmialtı yaşından daha büyük göstermemesine karşın onda yaşını aşan birşey vardı; çok şey yaşamış insanlara özgü o tipik hava.Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

One Response to ““ancak saatler sonra eskisi gibi duru ve keskin düşünebildim””

 1. Banu diyor ki:

  “Daha önce sergilenmiş olan bir sürü tabloya benzeyen ve eleştirmenlerin tahammül edilemez üsluplarıyla, sağlam, iyi inşa edilmiş olduğunu söyledikleri türden bir tablo. Bu şarlatanlar benim çalışmalarımda her zaman -entellektüel derinliği olan bir şey- bulmayı başarıyorlar; bense yalnızca yukarıda, solda açık duran bir pencerecikten küçük ve bulanık bir manzara görüyorum: Issız bir kumsal ve denize bakan bir kadın. Kadın denizden bir şey, belk bir soluk ve uzak bir çağrı bekliyor, bana kalırsa bu manzarada kesif ve sıkıntılı bir yalnızlık var.

  Kimse bu sahneye dikkat etmiyor, sanki süsleme amaçlı ikincil bir çalışmaymış gibi bakışlarını üzerinden geçiriveryorlar. Yalnızca tek bir kişi dışında kimse aslolanın bu sahne olduğunun ayırdına varmıyor. Genç bir kadın, tanımadığımız biri, birinci planda resmettiğim, oyun oynayan çocuğu izleyen kadına hiç aldırmadan küçük pencereden görünen manzaraya bakıyor ve bunu yaparken tüm dünyadan ayrıksı duruyor: Tablomun önünde duran, yorum yapan ya da önündne geçen inanların hiçbirinin ayırdına varmıyor.

  Tüm bu süre boyunca onu izledim. Ben bastırmam olası olmayan bir korkuyla ona seslenme isteği arasında bocalarken kalabalığın içinde kayboldu.

  Sergi kapanıncaya dek geleni geçeni kolayca seçmek için tablomun yakınında dikilerek onun dönmesini bekledim, ama gelmedi.

  Sonraki ayları yalnızca onu ve onu tekrar görebilme olasılığını düşünerek geçirdim ve açıkcası yalnızca onun için resim yaptım. Sanki pencerecikten görünen manzara büyüyor, büyüyor, tüm tuvalleri ve çalışmaları kaplıyordu.”

  Ernesto Sabato (Tünel)
  Ayrıntı Yayınları